Hoofdgerechten | Volkskeuken recepten

Gebakken andijvie met hummus en gehaktkruim

Mijn vrouw werd in haar kindertijd als ze stout was schertsend bedreigd met verplaatsing naar een internaat, ‘het andijviegesticht’. De naam is veelzeggend. Ook ik had in mijn prille jaren een hartgrondige hekel aan andijvie. De groente is wat bitter, maar onze moeders bouwden dat nog eens grondig uit door haar lang te stoven en vervolgens het kooknat te binden met maïzena. In het resulterende groengrijze snot zou een weelde aan voedingsstoffen schuilgaan, een daverende klompendans van vitaminen en mineralen. Gekookte andijvie was de gezonde kurk waarop de natie dreef, het fundament voor de frisse rode konen en de krachtige pas van de schoolgaande jeugd, de sine qua non van de weerstand tegen kinderziekten als rode hond en mazelen waartegen mijn generatie nog niet was ingeënt.

Nou, ongezond is andijvie zeker niet, maar het kan geen aanspraak maken op de titel superfood. Zoals eigenlijk niets dat kan. Ik ben trouwens benieuwd of de jongere generaties nog andijvie koken. Gaat hij niet uitsluitend nog rauw in de stamppot? Dan komt het bitter nauwelijks naar voren.

Je proeft het wel degelijk in de gebakken versie. Italianen en ik vinden dat lekker (en nee, het lijkt in niets op de andijvie van mijn moeder).

 

Gebakken andijvie met hummus en gehaktkruim

Hoofdgerecht voor 2 personen

 

500 g gare kikkererwten

2 à 3 gulle eetlepels tahin

2 tenen knoflook, fijngehakt

1 citroen

150 g rundergehakt

genoeg olijfolie extra vierge

3 eetl. Thaise vissaus

1 theel. suiker

½ gedroogd pepertje, gehakt

2 rode uien, in halve plakken

400 g gesneden andijvie

 

Maak hummus door de kikkererwten met de tahin, een kwart van de knoflook en een eetlepel of 3 citroensap glad te draaien met een keukenapparaat; voeg zoveel kikkererwtenvocht of water toe als nodig. Breng op smaak met zout.

Bak het gehakt rul en bruin met een drup olijfolie en de resterende knoflook. Breng op smaak met vissaus, 2 eetlepels citroensap en de suiker. Wat rasp van de citroenschil kan ook geen kwaad, net zo min als de pittigheid van de peper.

Bak de uien glazig in een niet te bescheiden scheut olijfolie en voeg dan de andijvie toe. Dek af en laat al bakkend slinken op flink vuur. Schep nog eens om, een minuut of 5 zal genoeg zijn. Breng op smaak met zout.

Maak een bed met een rand van hummus, schep de andijvie in het midden en verdeel het gehakt erover. Nog een sliertje olijfolie wellicht? En een glas rode Saint-Chinian, dat spreekt.

Op 3 november 2025 start een nieuwe cursus culinair/wijnschrijven. Intensieve, persoonlijke begeleiding op je eigen niveau en helemaal op maat, gericht op jouw doelen. Klik hier voor informatie.

 

 

Eén reactie op “Gebakken andijvie met hummus en gehaktkruim

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.